Juhtimisotsuseid tuleb enamasti teha kiiresti ja ebapiisava info tingimustes erinevate emotsioonide taustal.
Coachi või mentorina olen Sulle kasulik, kui vajad selgust või lahendust. Aitan erinevate tehnikate abil analüüsida olukorda ja edasiliikumise võimalusi. Koos valime välja eelistatud suuna ja vajadusel otsime vastust küsimusele “miks”. Aitan leida motivatsiooni, et alustada ning edasi liikuda eesmärgi suunas.
Sinult palun valmidust panna lauale päris teemad. Saame edasi liikuda Sinu tempos, teemadel ja valitud sügavuses.
Mis kasu saad Sina meie koostööst
- Lahendad ära konkreetse probleemi, saavutad eesmärgi. Uue olukorra, juhtimisdilemma või probleemi lahendamisel saan olla neutraalne „kõlakoda“ Su mõtetele ning tunnetele. Aitan valideerida olukorda faktide abil ning kaardistada võimalikke lahendusi ka ootamatute vaatenurkade alt. Loodetavasti saan Sind aidata välja „tunnelist“, kuna igal inimesel võivad olukorda hinnates tekkida nn „pimedad alad“.
- Lood selgust ja toetad enda arengut. Meie arutelude tulemusel oskad selgemini teadvustada enda eelistatud ja ka välistatud arengusuundi ning astuda soovitud eesmärgi suunas konkreetseid samme.
- Saad uusi teadmisi. Saan Sulle anda edasi oma teadmisi ja -kogemusi, mis aitavad Sul laiendada lahenduste võimalusi. Kuna meie tegutsemisvaldkonnad ja kogemused võivad olla väga erinevad, usun, et saad inspiratsiooni ja uusi ideid.
- Laiendad suhtlusvõrgustikku. Kui meie vestlusest selgub, et edasiliikumiseks oleks Sul kasulik vestelda mõne teise kogemuspagasi või teadmistega inimese abi, viin teid heameelega kokku.
- Arendad oskusi ja mõttemustreid. Iga juht vajab aeg-ajalt kedagi, kes aitaks tal avastada oma potentsiaali või omandada uusi mõttemustreid, mis toetaks näiteks tema edasiliikumist keskastmejuhist tippjuhi rolli.
- Saad ideid organisatsioonikultuuri arendamiseks. Saame käsitleda organisatsioonikultuuri erinevaid aspekte, et läbi mõelda selle arendamise võimalusi Sinu organisatsioonis või tiimis. Usun, et väärtuspõhine, tulemustele orienteeritud ja kaasav organisatsioonikultuur on teadlikult kujundatav ja see on üks juhtide olulisemaid rolle.
Meie koostöö praktiline korraldus
- Alustamiseks palun helista, võta ühendust veebivormi kaudu või saada mulle e-kiri. Vastan kirjale esimesel võimalusel.
- Meie esimene kohtumine (30-60 min) on TASUTA ja sellega ei kaasne Sulle ühtegi kohustust!
- Kohtumise käigus tutvume ja arutame võimalikku koostööd. Sobivusel lepime kokku teemad, eesmärgid, põhimõtted ja tingimused.
- Tavaliselt sisaldab edasine koostöö ca 5-10 kohtumist (á ca 1-1,5 h), mis toimuvad üle 2-3 nädala. Kohtumiste arv, kestus ja sagedus sõltuvad teemast ja eesmärgist.
- Kohtumiste vahel võiks Sul olla aega, et tegeleda kohtumistel kokku lepitud tegevustega.
- Kohtumiste kohad lepime kokku vastavalt Sinu eelistusele. Võime kohtuda ka üle veebi või telefoni teel.
Koostöö üldised põhimõtted
- Meie koostöö on konkreetse eesmärgi, alguse ja lõpuga protsess, mille lepime kokku meie esimesel kohtumisel koos vastastikuste ootustega.
- Meie koostöö lõppeesmärgiks on praktiline ja püsiv muudatus.
- Meie koostöö on vabatahtlik ja toimib võrdsetel alustel.
- Meie kohtumiste sisu on detailides ja äriliselt konfidentsiaalne nii kohtumiste ajal kui pärast seda.
- Teemade sisu poolest juhid “mängu” Sina ning vastutad oma otsuste eest. Mina vastutan koostööprotsessi eest.
- Palun, et oleksid valmis end avama ja hoidma aktiivset rolli, sh panema kirja tekkinud mõtted, (enda) seatud eesmärgid, tehtud otsused ja (endale) antud lubadused.
- Oleme paindlikud – kui elu toob muudatusi, saame jooksvalt teha muudatusi ka oma koostöö eesmärkides ja tingimustes. Sul on igal ajal võimalus koostöö katkestada või edasi lükata sobivamale ajale.
Mentorlusest laiemalt …
Mentorlusel on tuhandete aastate pikkune ajalugu. Tänapäeval on mentorluse olemus märgatavalt muutunud võrreldes selle esialgse tähendusega, kus mentorlust defineeriti kui teadmiste ja oskuste ülekandmist (st mentor räägib ja mentee kuulab). Kaasajal kasutatakse mentorluses erinevaid stiile sh juhendavat -, coachivat-, dialoogi- ja tagurpidi mentorlust. Sellega seoses on muutunud nii mentori kui mentee roll mentorlusprotsessis. Enamasti on tegemist võrdsete partnerite koostöösuhtega, mis on kasulik mõlemale osalejale. Mida strateegilisemaks muutub inimese roll organisatsioonis, seda vähem on vaja pakkuda vahetut juhendamist ja seda rohkem küsimuste ning väitluste abil suunamist või pigem ühist suunaotsimist. Koostöö fookus on suunatud mentee unikaalse visiooni selgele sõnastamisele, tema sisemiste jõuallikate leidmisele ning otsuste praktilisele elluviimisele.
Mentorlus ja coaching (või ka kootsing) on üldiselt võttes üsna samatähenduslikud, kuid erinevalt coachingust on mentorina oma kogemuse ja nõu jagamine loomulik ning oodatud. Seetõttu on üha sagedamini hakatud rääkima, et mentorlus = coaching +.
Mentorlus on koostöösuhe, mis aitab avada mentee potentsiaali, mis inspireerib ja toetab teda tööalaste ja isiklike eesmärkide saavutamisel.“ Mentorite koda
Mentorluse sügavam tuum on olla „hea inimene“ ja omada „häid inimesi“ enda ümber, kuna teiste aitamisele pühendunud inimesed muutuvad täiuslikumaks versiooniks iseendast. Mentorluse eesmärgiks on anda edasi teadmisi, oskusi ja kogemusi väiksemate kogemusega inimesele tema arengu toetamiseks. Seega viib mentorlus omavahel kokku suuremate ja väiksemate kogemustega inimesed, kusjuures koostööst võidavad mõlemad. Mentori olemasolu on kriitiliselt tähtis, kui on soov end arendada või eesmärke saavutada. Teekonnal koos mentoriga saab mentee enda arengule võimenduse, kuna isikliku katse-eksituse asemel saab ta eeskujuks võtta mentori rollimudeli ning kasutada tema kogemusi kiireks edasiliikumiseks.
Mentorlus on muutunud järjest olulisemaks organisatsioonide ja isikute arengus. Üha enam kasutavad juhid oma töös coachiva juhtimise meetodeid. Rakendatakse mentorlusprogramme, et efektiivselt edasi kanda teadmust organisatsiooni kogenud liikmetelt äsja liitunutele. Sageli on ka juhid ise kasutanud oma karjääris edasiliikumiseks organisatsioonisisese mentori abi.
Pärast strateegilise juhi tasandile jõudmist leitakse end olukorrast, kus sisementori leidmine võib olla piiratud, kuna selleks on organisatsioonis liiga vähe vajalike kogemustega inimesi. Teisalt on potentsiaalsed kandidaadid tippjuhtidega oma töö kaudu tihedalt seotud ja käsitletav probleem võib neid endid vähem või rohkem puudutada. Lisaks on sisementoril keerukas tagada piisavat konfidentsiaalsust. Seetõttu ongi heaks lahenduseks leida väline usaldusväärne mentor.
Kõik juhid liiguvad oma arenguteel üha uutele territooriumitele. Oluliste muudatustega kaasnevad alati emotsioonid. Lähimate kolleegidega küsimuste arutamine valaks õli tulle, kuna teema võib puudutada vahetult mõnda meeskonnaliiget. Keerukas olukorras tekib ka parimatel juhtidel aeg-ajalt ebaselgust olukorra, valikuvariantide või motivatsiooni osas. Seetõttu vajab iga juht aeg-ajalt kedagi, kellega süstematiseerida mõtteid, arutada delikaatseid teemasid, seada prioriteete ja teha konkreetseid plaane oma eesmärkide saavutamiseks. On leitud, et juhtimisega seotud teemade käsitlemine tegevusvaldkonnaga väheseotud inimesega rikastab arutelu ja loob uusi võimalusi, kuna tekivad küsimused uue vaatenurga alt.
Mentori kaasamine on uus normaalsus
Meie ettekujutus mentorlusest tugineb sageli filmidest nähtule, kus kuulsad mentorid (nagu Yoda) treenivad oma õpilasi (Luke Skywalker). Sellised sümbolid võivad mentorile tekitada tunde, et mentori rolliga kaasnevad “kingad” on liiga suured ja ootused liiga kõrged, peaaegu üliinimlikud! teisalt võib mentee rolliga kaasneda piinlikkuse tunne, kuna inimene peab olema avatud nii suurteks eneseületusteks kui läbikukkumisteks.
Aga see ei peaks üldse nii olema! Pigem tõendab praktika, et mentorluse oskused on vajalikud igale edukale juhile. Samuti annab hea mentor menteele arengutõuke, mida üksinda ei oleks saavutatud. Paljud edukad juhid jagavad oma kogemusi, et oma arenguteel mentori kaasamine on osutunud ülimalt kasulikuks nii juhtidele endile kui nende meeskondadele!
Olen oma tööelu keerulistel hetkedel saanud tuge meie parimatelt coachidelt (Toomas Tamsar, Ivar Lukk, Piret Jamnes jt), kelle õigel hetkel öeldud sõnad meenuvad ka aastaid hiljem. Olen nende vestluste eest väga tänulik!
Edukas mentorsuhe
- Hea mentorsuhe aitab teadvustada olukorda, ületada tõkkeid, seada ambitsioonikamaid eesmärke, saavutada võimatuna tunduvaid tulemusi, leida raskustes jõudu ja ideid jätkamiseks.
- Edukas mentorsuhe pakub mõlemale suurepärast võimalust enesereflektsiooniks – enda mõtete, tunnete, motiivide, uskumuste ja tõkete tundmine avab arenguteel täiesti uusi võimalusi.
- Hea mentorsuhe hoiab nii mentorit kui menteed teineteise ees vastutavana kokkulepete ja pühendumise eest! Andes mentorile lubaduse konkreetseteks sammudeks on menteel kergem vältida tegutsemise edasilükkamist.
- Hea mentorsuhe on kasulik nii menteele kui mentorile!
Koostööst saab kasu ka mentor
- Arendab ja valideerib enda liidrioskusi. Asetades ennast mentori kui eeskuju positsioonile muutub mentor paremaks juhiks ja inimeseks ning sisendab teistele usku ja usaldust oma liidrivõimetesse. Teiste aitamine arendab mentori oskust ja motivatsiooni anda ausat tagasisidet ka keerukatel hetkedel.
- Leiab tunnustust nõustaja ning konsultandina. Avades end teiste abistamisele nende arenguteel leiab mentor sageli tunnustamist sisuka nõuandjana.
- Arendab suhtlemisoskusi. Kogemuste edasiandmiseks arendab mentor pidevalt selge sõnumi edastamise oskusi. Selleks tuleb oma ideed sageli korduvalt läbi mõelda, et kuulajal oleks lihtne neid mõista. Samuti muutub mentor iga mentorsuhtega üha paremaks kuulajaks.
- Avastab elus ja juhtimises uusi vaatenurki. Mõnikord võtab mentee koostöö edenedes ise mentori rolli (reverse mentoring), et tutvustada näiteks tehnoloogilisi arengutrende, ekspertvaldkonda või uusi efektiivseid praktikaid.
- Annab ühiskonnale midagi tagasi, tutvub toredate inimestega ja avastab uusi talente.