skip to Main Content

On olukordi, mil on mõistlik kaasata väline vahejuht organisatsioonile (nt tegevjuhi ülesanded) või selle allüksusele (finantsjuhi, haldusjuhi, personalijuhi vms ülesanded). Saan võtta vahejuhi rolli näiteks juhtudel, kui:

  • on oluline tagada organisatsiooni või üksuse igapäevane toimimine (nt kui eelmine juht on ootamatult organisatsioonist lahkunud);
  • on plaanis ellu viia olulist muudatust;
  • on vaja lahendada kriisi või konflikti võimalikult neutraalsel viisil;
  • on soov uuendada organisatsiooni sh luua uut strateegiat, rakendada uusi süsteeme ja teenuste protsesse. Eesmärgiks on pakkuda uuele juhile võimalikult hea stardiplatvorm.

Vahejuht kaasatakse tavaliselt 4-18 kuuks, sõltuvalt eesmärgist ja töö mahust kas osalise- või täisajaga. Vahejuht töötab välja lahenduse koos organisatsiooni omanike, juhtide ja meeskonnaga.

Erinevalt konsultandist vastutab vahejuht eesmärgi saavutamise eest. Konsultandi roll sisaldub vahejuhi teenuses.

Vahejuhtimise tutvustus

Vahejuhtimise (ka interim-juhtimine või mobiilne juhtimine) korral kaasatakse vajalike oskuste ja kogemustega juht väljastpoolt organisatsiooni, et viia ellu kokkulepitud tegevused või muudatused kindla aja jooksul. Vahejuht ei ole konsultant, kuid tema tegevus sisaldab ka konsultandi rolli. Vahejuht vastutab kokkulepitud plaani elluviimise eest. Konsultant annab nõu ja pakub lahendusi, mille tegelik elluviimine sõltub nõustatavast organisatsioonist.

Vahejuhi kasutamist on mõistlik kaaluda, kui organisatsioonil puuduvad inimesed, oskused, teadmised, kogemused või aeg vajalike tegevuste ja muudatuste elluviimiseks. Sellised olukorrad tekivad, kui organisatsioonil on vaja lahendada kriis või ellu viia oluline muudatus.

Vahejuhi kaasamise eelisteks on kiirus, kogemustel tuginev kompetents, väline sõltumatu vaade, konkreetne vastutus elluviimise eest ja pühendumine organisatsiooni kasule. Konkreetse ajaperioodi ja kuluefektiivsuse tõttu on vahejuhtimine sageli käsitletav pigem investeeringuna.

Protsess

Vahejuhtimine koosneb tavaliselt viiest etapist – organisatsiooni sisenemine ja esmase hinnangu andmine, olukorra täpsem analüüsimine, ettepanekute tegemine ja variantide vahel otsuse langetamine, kokkulepitud eesmärkide ja tegevuste realiseerimine ning organisatsioonist väljumine (üleandmine, edasise koostöö kokkuleppimine jms).

  • Alustamiseks palun helista, võta ühendust veebivormi kaudu või saada mulle e-kiri.
  • Vastan kirjale tavaliselt hiljemalt järgmise tööpäeval.
  • Esimene kohtumine (ca 30 min) on tasuta ja sellega ei kaasne Sulle ühtegi kohustust!
  • Kohtumise käigus tutvume ja arutame võimalikku koostööd. Sobivuse korral lepime kokku teemad, eesmärgid, põhimõtted, ajakava, kohad ja tingimused.
  • Kohtumiselt saadud info alusel teen vajadusel konkreetsema pakkumuse, mille sobivuse korral saame vajadusel teha kokkuleppe ja asuda koostööle

Kes on vahejuht (interim-juht)?

Vahejuht on pikaajalise era- või avaliku sektori kogemusega juht, kelle eesmärgiks on tulemuste saavutamine. Ta on enamasti loobunud oma püsivast rollist ühe kindla organisatsiooni juhina, et olla valmis ülesanneteks, kus on vaja rakendada oma juhiekspertiisi ning luua muudatuste kaudu püsivaid tulemusi. Vahejuht saab liituda meeskonnaga kiiresti ja viibib organisatsioonis piiratud aja (4-18 kuud) jooksul.

Vahejuht on kiire ja efektiivne valik, kui organisatsioonil tekib vajadus ootamatult tühjaks jäänud juhirolli täitmiseks, arenguhüppe, muudatuse või projekti elluviimiseks. Erinevus juhtimiskonsultandist seisneb selles, et vahejuht mitte ainult ei analüüsi olukorda, vaid rakendab ellu vajalikud muudatused ja vastutab tulemuste eest.

Fookuses on muudatuste juhtimine

Vahejuhi kaasamise põhiliseks ideeks on seega muudatuse püsiv ellukutsumine. Seega on oluline, et vahejuhil oleks kogemus komplekssete muudatuste juhtimisel ja edukal elluviimisel. Neutraalse inimesena on vahejuhil kergem end fokusseerida kokkulepitud eesmärgile. Teda mõjutavad vähem ajaloolised suhted, subkultuurid, igapäevased tehnilised väljakutsed jne – mis organisatsioonisisestele juhtidele võivad kujuneda peaaegu ületamatuteks takistusteks vajalike muudatuste elluviimiseks.

Vahejuht on valmis koos meeskonnaga minema „kätega mootorisse“ st tal peab olema võimekus ja valmidus töötada samaaegselt strateegilisel ja tehnilisel tasandil. Arvestades muudatuste juhtimisega kaasnevaid emotsioone on vahejuhil oluline omada kõrget emotsionaalset intelligentsust. Samaaegselt muudatusega on vaja hoida organisatsiooni kõige väärtuslikumat „vara“ – inimesi (nii töötajaid kui kliente) ja anda isiklikku eeskuju käitudes kooskõlas organisatsiooni põhiväärtustega.

Näited olukordadest, kus vahejuhi kaasamine on hea valik

Organisatsioonis on juhtimisprobleemid, meeskond on ebaefektiivne või alamotiveeritud

Meeskond on organisatsioonis olnud juba pikka aega ning on tunnetatav vastuseis uuele ja efektiivsema töökorraldusele. Praegune pikaajaline juht on erinevatel objektiivsetel põhjustel (nt tervis, muud kriitilisemad projektid) enamasti eemal. Efektiivsuse tõstmiseks ning juhtimiskvaliteedi ja organisatsioonikultuuri parandamiseks on mõistlik kaasata vahejuhina tegevjuht (CEO, juhatuse liikmena vms). Eesmärgiks on üle vaadata olemasolevad teenused ja protsessid, vajalikud rollid ja kompetentsid, hinnata võimekuste ja oskuste arenguvajadusi. Eraldi tegevusena käsitletakse juhtide rollijaotust, arenguvajadusi ja organisatsiooni strateegiat sh missiooni, visioon ja väärtusi.

Ühendatakse mitu erineva organisatsioonikultuuriga organisatsiooni

Meeskonnad ei ole muudatustest piisavalt teadlik ja kaasatud. Erinevad kultuurid loovad hirme, mis ebapiisava sisekommunikatsiooniga võimenduvad. Ühendamise ideest ei ole vaimustunud ühe liidetava organisatsiooni juht või teeb terve juhtimismeeskond teadlikku vastutööd. Lisaks ühiste eesmärkide ja ühtse „meie“ kultuuri loomisele tuleb kokku leppida senisest suurema organisatsiooni kui terviku ülesehitus, töökorraldus ja rollijaotus. Väikesest ja käepärasest organisatsioonist on kujunenud suurem ja keerukam üksus, mille sujuv töö eeldab senisest selgemini kokkulepitud põhimõtteid.

Ettevõte on kahjumis

Teadmata on probleemi põhjused. Praegune juht ei näita initsiatiivi lahenduse leidmiseks. Vahejuht kaasatakse tegevjuhi või juhatuse liikmena (CEO) esmase ülesandega analüüsida kahjumi põhjuseid ning esitada selle kohta omanikele selge ja läbipaistev info koos tegevuskava ettepanekuga. Vahejuhi järgnevaks ülesandeks on viia ellu omanikuga kokkulepitud muudatused ning koostöö lõppedes anda juhtimine sujuvalt üle uuele alalisele juhile. Sõltuvalt lähteülesandest võib vahejuhi ülesanne hõlmata ka sisenemist uuele turule, luua uus kaubamärk, viia ellu organisatsiooniülene tehniline innovatsioon (nt protsesside automatiseerimine, info digiteerimine jms), saavutada tulude kasv või kulude kokkuhoid.